Strona główna > Blog językowy > Present Perfect vs. Past Simple

Blog językowy

Data:

18 listopada 2006 r.

Temat:

Present Perfect vs. Past Simple


Pewnie nie raz denerwowałeś się i zastanawiałeś, po co jest tyle czasów w języku angielskim. W języku polskim są 3 czasy i wystarczy. Masz rację. No, ale skoro już te czasy są, Anglicy się nimi posługują, a na egzaminach trzeba je poprawnie stosować, to warto zaprzyjaźnić się z nimi. Dzisiejsze rozważania poświęcę czasowi Present Perfect, który chyba najczęściej sprawia kłopoty uczącym się. Nie masz przypadkiem problemów w dokonywaniu wyboru między tym czasem, a np. czasem Past Simple? Masz? To czytaj dalej, a problemy znikną.

Czas Present Perfect vs. Past Simple

Istnieją tylko dwa zastosowania czasu Present Perfect.

Zastosowanie 1:

Czynność (lub stan) rozpoczęła się w przeszłości i trwa do chwili obecnej.

Zastosowanie 2:

Zdarzenie miało miejsce w nieokreślonej przeszłości, ale jego skutki mają wpływ na teraźniejszość. Warunkiem jest, aby okres, w którym miało miejsce to zdarzenie, nie był zakończony.

Z powyższych reguł wynikają następujące praktyczne wskazówki używania tego czasu.

Jeśli czynność (lub stan) rozpoczęła się w przeszłości i trwa do chwili obecnej, jest często sygnalizowana w zdaniu słówkami for i since. Jeśli masz pewność, że czynność trwa właśnie do teraz i w zdaniu pojawia się słówko for (= przez jakiś okres czasu do teraz) lub since (= od jakiegoś momentu w przeszłości do teraz), użyj czasu Present Perfect.

Przykłady:

Uwaga:

  1. W zależności od użytego czasu, zdanie zmienia znaczenie. Porównaj:
    • He has served in the army for 4 years - służy w wojsku 4 lata (służy do chwili obecnej).
    • He served in the army for 4 years - służył w wojsku 4 lata (już nie służy).
  2. Czasu Present Perfect używamy w zdaniu głównym, tzn. przed since. Jeśli chcemy powiedzieć od jakiego innego wydarzenia w przeszłości trwa czynność, wówczas po since użyjemy czasu Past Simple.
    • He has lived in Warsaw since his mother died - Mieszka w Warszawie, od kiedy zmarła jego matka.
    • I have been very careful since I had this nasty accident - Jestem bardzo ostrożny od czasu, gdy miałem ten okropny wypadek.

W zdaniach, w których występuje Present Perfect, nie ma podanego czasu, w którym miało miejsce zdarzenie. Zatem zapamiętaj:

Jeśli jest określenie czasu, używasz np. czasu Past Simple, a nie Present Perfect.

Przykłady:

Uwaga:

Słowa i wyrażenia:

nie są tutaj rozumiane jako określenia czasu i dlatego używamy czasu Present Perfect, gdy pojawiają się one w zdaniu, pod warunkiem oczywiście, że zdanie pasuje do któregoś z dwóch wymienionych zastosowań czasu Present Perfect.

Przykłady:

Użyj czasu Present Perfect jeśli mówisz, który raz miało miejsce jakieś zdarzenie lub ile razy się ono powtórzyło. Warunek: istnieje możliwość (chociaż teoretyczna), że zdarzenie może się powtórzyć ze względu na fakt, że okres, w którym miało ono miejsce, nie skończył się.

Przykłady:

Uwaga:

Porównaj zdania:

Ze słówkami pytającymi when (kiedy) i what time (o której godzinie), jeśli pytania dotyczą przeszłości, oraz słówkiem last (po raz ostatni) zawsze używaj czasu Past Simple, a nie Present Perfect.

Przykłady:

Jeśli wprowadzając nową informację, nie podajemy czasu, w którym miało miejsce zdarzenie, używamy czasu Present Perfect. W kolejnym zdaniu lub zdaniach, w których uszczegóławiamy tę informację, używamy czasu Past Simple.

Przykłady:

To tyle na dzisiaj. Mam nadzieję, że w ciągu tygodnia uda Ci się przyswoić powyższe informacje. Ćwiczenia do tego materiału pojawią się w następnym odcinku bloga. Do zobaczenia!

Spis tematów | Poprzedni temat | Następny temat

Komentarze - ostatni miesiąc

2014-10-13, 01:45:26
Nick napisał(a):
Czy Present Perfect z określeniami for i since zawsze będzie tłumaczony jako stan lub czynność trwająca, np. I have played computer games for 2 hours - gram w gry komputerowe od dwóch godzin czy grałem przez 2 godziny.? Jeśli w Past Simple wyraża się czynności przeszłe trwające zakończone np. pracowałem ileś tam godzin to dlaczego nigdzie nie podaje się podobnych przykładów w Present Perfect. Przecież użyciem te dwa czasy są bardzo podobne jeśli chodzi o formę czasownika (niedokonany i dokonany). Zdanie >pracowałem przez 8 godzin< powiemy w Past Simple, ale dlaczego nie w Present Perfect? tylko podane są przykłady w Present Perfect Continues?

2014-10-13, 10:11:57
tintin napisał(a):
Nick: "gram w gry komputerowe od dwóch godzin" - tak, zawsze*. Lub, jeśli ktoś się upiera przy tłumaczeniu for=przez, można też "gram w gry komputerowe przez ostatnie dwie godziny". "dlaczego nie w Present Perfect?" - bo nie tak się używa Present Perfect. Szczerze mówiąc, post na który odpowiadam jest chyba najbardziej bzdurny w sporej już kolekcji Twoich bezsensownych pytań, jakie dotąd pod przeróżnymi nickami zadałeś na iselu. *OK, można sobie wyobrazić sytuację, że jednak nie, ale trzeba by lekko zmodyfikować zdanie i wysilić wyobraźnię.

2014-10-13, 21:00:37
Nick napisał(a):
,,gram" to jest czynność więc dlaczego na stronie jest napisane że w Present Perfect na czas teraźniejszy tłumaczy się tylko ,,stany", a czynności czasem przeszłym?

2014-10-14, 11:01:52
Ingla napisał(a):
Nick - który fragment objaśnienia jest tą informacją?

2014-10-14, 11:08:20
Ingla napisał(a):
tintin: to pytanie jest najgłupsze z tych, które nasz kolega zadał, nie samo w sobie, ale w kontekście braku jakichkolwiek wniosków z dziesiątków odpowiedzi, które otrzymał na poprzednie. Kolejne pytanie pokazuje, że kolega nie czyta tego co czyta, ale coś zupełnie innego, więc może to jest przyczyna dla której nie rozumie tego, co mu piszemy? Bo nie to czyta :)

2014-10-14, 11:08:39
tintin napisał(a):
"na stronie jest napisane że w Present Perfect na czas teraźniejszy tłumaczy się tylko ,,stany"" - zacytuj konkretny fragment wpisu p.Jacka, gdzie to jest napisane. Ja nie znalazłem, ale może coś przeoczyłem.

2014-10-14, 12:42:38
tintin napisał(a):
Inglo, pozostanę przy swoim zdaniu, że pytanie było idiotyczne zupełnie niezależnie od faktu, że jego Autor uparcie i złośliwie psuje czyjąś pracę. Powodem, dla którego je tak określiłem jest to, że chyba każdy czas angielski może być użyty tak, że po przetłumaczeniu na język polski otrzymamy wypowiedź z czasownikiem niedokonanym. I czego to dowodzi: że każdy czas gramatyczny jest bardzo podobny do każdego innego? Ten człowiek ma w nosie cokolwiek, co do niego piszemy, chce tylko psuć i śmiecić, desperacko próbując wymyślać "pytania" i "wątpliwości" mające pozory sensu.

2014-10-17, 02:49:14
luk napisał(a):
Tintin, w jakim czasie powiesz zdanie: Biegałem/gotowałem/oglądałem przez (np.) 20 min.? i się ta czynność zakończyła + jest jej stan widoczny Teraz? (mam pobiegane/pooglądane itd. przez jakiś czas) ?

2014-10-17, 09:55:52
tintin napisał(a):
luk: nie rozumiem "mam pobiegane", ale to drobiazg. Zaskoczę Cię pewnie: powiem to w Past Perfect. I udowodnij mi, że się mylę.

2014-10-17, 10:41:45
Jacek Tomaszczyk napisał:
@Tintin You shouldn't kick someone when they are down :)

2014-10-17, 12:21:09
tintin napisał(a):
He looks pretty alive to me. And kicking, too.

2014-10-17, 14:47:43
luk napisał(a):
Tintin: w Past Perfect też może być jeśli punkt odniesienia to inna czynność przeszła, ale mi chodzi o Teraźniejszość i obecny stan po zakończonym wydarzeniu. ,,mam pobiegane" bo obecny stan zakończonej czynności (co nie = zawsze naszej dokonanej :)Nie wiem jak można tłumaczyć czasy Perfect, że mają jakiś Skutek w różnej postaci? Umyłem ręce to inaczej Mam(have) umyte ręce i tylko tak się tłumaczy Perfecty, a nie wymyślane nielogiczne skutki, i...mam czyste ręce itd. Ciekawe jak tłumaczycie zdanie ,,What did you do yesterday?" pewnie wpaja się uczniom że to nasz czas przeszły dokonan

Pokaż wszystkie komentarze


Dodaj swój komentarz

Treść komentarza:
Autor:

Chcesz napisać na inny temat? Wejdź na nasze forum.

© 2004-2014 Jacek Tomaszczyk & Piotr Szkutnik